פוריות וגינקולוגיה

פוריות

רוב בעיות הפוריות שנפגוש במרפאה נקראים בשפה רפואית ״חוסר פוריות אדיופטי״, כלומר חוסר פוריות ללא ממצאים רפואיים פתולוגיים.
זוג שמנסה להיכנס להיריון ללא הצלחה, בדרך כלל פונה לתהליך בדיקות. אם בעבר הרחוק, תהליך הבדיקה החל עם בדיקות נשים ורק לאחר מכן גם גברים, הרי שהיום שני בני הזוג נבדקים כבר בתחילת התהליך. גם הגישה הטיפולית בראיית הרפואה הסינית היא זוגית, ומערבת ומחייבת את שני בני הזוג לתהליך. זאת כדי לוודא תפקוד הורמונלי ותפקוד איברי הגניטליה אצל האישה, ובדיקת זרע אצל הגבר, ולהתאים את הטיפול הסיני בהתאם לתוצאות.

כאשר לא נמצאת סיבה רפואית לחוסר הפוריות, ואין ממצאים פתולוגיים, ניתן בעזרת שיטות האבחון ברפואות הסינית והיפנית לאבחן אלו איברים, הקשורים למערכת הגינטלית, מתפקדים פחות טוב. באמצעות טיפול הכולל דיקור, צמחי מרפא, המלצות תזונתיות ותוספי תזונה, ניתן לשפר את תפקוד אותם איברים למקסימום, וכך לשפר את הפוריות ואת הסיכויים להיריון.

פוריות- הרחם הוא מפגש הכליות והלב

מימד נוסף מבחינת ההסתכלות הסינית בכל הקשור לפוריות הוא המימד הנפשי/רגשי. הסינים אומרים: "הרחם הוא מפגש הכליות והלב". השפעות על הלב (רגשות), יכולות להפריע לתהליך ההפריה והשרשת העובר ברחם. כיום רואים אצל הרבה זוגות שמנסים להיכנס להיריון הרבה סטרס בתהליך.
אם בעבר ההגדרה הרפואית לחוסר פריון הייתה ניסיונות של בני הזוג להיכנס להריון במשך שנתיים ללא הצלחה, כיום תוך מספר חודשים קצר, כבר עוברים הלאה בתהליך למתן הורמונים, הזרעות ואפילו לטיפולי IVF. אנו חיים בעידן בו יש פחות סבלנות ודחיית סיפוקים ויותר "כאן ועכשיו", וזה מאוד משפיע מבחינה רגשית על הניסיונות להרות. על כך נוסיף את הרקע החברתי/תרבותי שנשים מתחילות לנסות להיכנס להיריון כיום בגיל יחסית מאוחר, כאשר למעשה המערכת ההורמונלית הנשית כבר נמצאת בירידה הורמונלית, דבר שמוריד מבחינה סטטיסטית את סיכויי ההתעברות.

על פי הרפואה הסינית הכליות והכבד הם האיברים שאחראים על "השעון הביולוגי" ונותנים לגוף את המקצב הביולוגי – זמן קבלת הווסת הראשונה וזמן הפסקת הווסת והגעה לשלב המנופאוזה. לרפואה הסינית והיפנית מענה טוב לשיפור תפקוד המערכת ההורמונלית דרך נקודות דיקור שמשפיעות על תפקוד האיברים הללו.

מחקרים עדכניים מראים על סיכויי קליטה גבוהים בהרבה להיריון כאשר הניסיונות מלווים גם בתמיכה של דיקור תוך כדי טיפולי הפרייה. תהליכי הליווי במרפאה לטיפולי פוריות מאוד מגוונים, מליווי זוגות שמנסים להיכנס להיריון בצורה טבעית דרך ליווי ותמיכה לזוגות או לאימהות חד הוריות שעוברים תהליכי הזרעה או IVF.